Každému z nás niečo chýba

Autor: Kornélia Liščinská | 7.6.2013 o 20:02 | (upravené 7.6.2013 o 20:09) Karma článku: 4,82 | Prečítané:  183x

...a nemyslím teraz na materiálne veci. Hoci niektoré z nich sú pre jedných bežným štandardom a iní si nemôžu dovoliť ani to. Ale nie o tom som dnes chcela.   Ak vravím, že nám niečo chýba tak tým myslím cnosti. Sedem cností, ktoré sú protipólom siedmych hriechov. Konať dobro a ovládať svoje túžby je oveľa ťažšie, ako sa poddať a byť zlým človekom (aj keď, kto z nás si prizná, že je zlým, keď mnoho krát ani nevieme zlo rozoznať...). Práca na sebe samom je náročná. No ako povedal Gandhí „Buďte zmenou, ktorú chcete vidieť vo svete“.

Mnohým chýba základný kameň, a preto aj keď chcú urobiť pre seba a iných niečo viac, nedarí sa im. Pokora je spôsob, akým by sme mali pristupovať k hodnoteniu nielen iných, ale najmä samých seba. Len na báze pokory sa dajú dosiahnuť ostatné cnosti. Pokorne sa správať, neznamená iba byť skromný, ale tiež rešpektovať druhých. Ich názory, správanie. Pokora = ohľaduplnosť, úcta. Úctiví by nemali byť iba mladí ľudia k vekovo starším, ale aj k rovesníkom a malo by to platiť aj naopak. Občas mám pocit, že si starší ľudia myslia, že vekom môžu úctu už len vyžadovať a nie ju aj prejavovať. Cnosť je na celý život, nie iba na určité obdobie. . .

Štedrosť, ďalšia z vlastností, ktorej ponuka prevyšuje dopyt. Nemusíme hneď celý majetok prepísať charite, ale prečo obnosené veci vyhadzovať, ak ich možno poskytnúť tým, ktorí prostriedky nemajú? Byť štedrý znamená nezištne dať zo svojho inému a to je v dnešných časoch veľmi náročné. Dať bez toho, aby sme dotyčnému neskôr vyhadzovali na oči, čo sme pre neho urobili...

Na štedrosť nadväzuje dobroprajnosť. Kto nevie byť štedrý nemôže byť ani dobroprajný. Priať dobro inému ako sebe by malo patriť k základnému vybaveniu vlastností človeka (lebo vieme ako sa vraví, miluj blížneho svojho viac ako seba samého) - z čoho vyplýva, že priatelia sú priateľmi vždy, nie len vtedy, ak zdieľajú náš názor, ale najmä vtedy, ak nám povedia pravdu do očí. Vtedy zvykneme spáliť mosty a tváriť sa, že sa nepoznáme. Dobroprajnosť = priateľstvo bez predsudkov a bez príčiny.

Mierumilovnosť = trpezlivosť. Vyriešenie konfliktu aj keď sa druhá strana uchýli k násiliu = asertivita. Schopnosť vedieť sa prejaviť bez toho, aby sme ublížili inému. Schopnosť byť láskavý hlavne k tým, ktorí nás svojim správaním presviedčajú, že oni takí nevedia byť. Schopnosť zmilovať sa a odpustiť. Prejavovať lásku stále dookola niekomu, kto nás odmieta.

Cudnosť = čistota duše. Týka sa najmä tých ľudí, ktorí si neuvedomujú, že v ich tele sídli duch a narábajú so svojim telom ako chcú. Tí, ktorí si myslia, že okrem tela nemajú čo ponúknuť. Práve oni by mali začať od pokory, aby prišli na to, čo znamená čistota ducha. . .

Striedmosť = sebaovládanie, „uzda". Týka sa mnohých oblastí života. Striedmosť v pití a jedení, v zabávaní sa a požívaní alkoholu, v hazarde a pod. Kontrolovať samého seba, vedieť si dohovoriť, potlačiť v sebe zlé ja, ktoré nás nabáda ísť za optimálnu hranicu...

Činorodosť = vyvarovať sa lenivosti, hospodáriť s časom (priznám sa, že sama mám s touto cnosťou najväčší problém). Prinútiť sa niečo dokončiť, alebo nájsť motiváciu začať. Našťastie existujú ľudia, ktorí dokážu motivovať (ak takých máte v okolí, modlite sa za nich). A nie iba motivovať. Stále sa nájdu ľudia, ktorí vás inšpirujú, v ktorých nájdete vzor. Práve oni vám dodajú energiu začať sa zaujímať o cnosti a byť lepšími. Možno si vravíte „ale veď ja som dosť dobrým človekom" alebo sa pýtate „načo mám byť lepším?". Ak patríte k prvej skupine tak sa na chvíľu zamyslite. To, že konáte dobro a ocenia ho aj vaši blízki a priatelia je výborné. Ale Boh má vlastné kritériá podľa ktorých súdi. On považuje nenávisť za vraždu a náruživosť za cudzoložstvo. To, že urobíte niečo dobré vás pred Bohom nevylepší. Ak ste porušili jeho normy, raz sa mu za to budete spovedať...

Ak sa pýtate prečo byť lepším, uvažujte. Stanete sa zmenou vo svete, ktorú uvidíte nie len vy, ale aj vaši blízki. Stanete sa inšpiráciou pre druhých a zistíte, že nič nie je nemožné. . .

... skúmaj ma, Bože, a poznaj moje srdce, skúmaj ma a všímaj si moje cesty. Pozri, či nejdem bludnou cestou, a veď ma po ceste k večnosti (Ž 139).

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: Rusi majú vynikajúcu techniku. Všetko však závisí aj od politiky

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac.

DOMOV

Minister Gajdoš nepriznal takmer polovicu svojho príjmu

Minister obrany v majetkovom priznaní nespomenul výsluhový dôchodok.


Už ste čítali?