Behom k trvalému vzťahu

Autor: Kornélia Liščinská | 19.7.2013 o 12:15 | Karma článku: 3,56 | Prečítané:  346x

Nejednému z nás sa už určite stalo, že bol v živote nerozhodný. Stál pred otázkou buď alebo a nevedel si vybrať. Pochyboval. O sebe. O druhých. Neveril. Nevidel zmysel v danom konaní. No na čo človek myslí, to si privolá. . .

So vzťahom je to ako s behaním. Na začiatku si treba určiť cieľ. Potom správnu motiváciu, odhodlanie a nakoniec aj dodržať sľub. Spočiatku nám napadne otázka, na čo je to dobré a začneme špekulovať, ako by sme si behanie mohli uľahčiť. Ešte to ani neskúsime a už dopredu vieme, že budeme mať svalovku. Niekedy aj keď začneme, dlho nás to nebaví a po krátkom čase si nájdeme inú aktivitu - menej náročnú. Je oveľa ľahšie ísť s kamarátom na pivo, ako mu povedať „prepáč, ale začal/a som behať".

Beh je spôsob života, pri ktorom si utriedime myšlienky, dostaneme sa do fyzickej a psychickej rovnováhy. Toto vedomie je poklad, ale kľúčom k nemu je cvik. Občas, keď sa nám nechce behať máme sklon hľadať výhovorky a obviňovať seba alebo iných, že to nebol dobrý nápad, ale iba strata času a lepšie bude to zabaliť. No obviňovaním sa nič nezlepší a už vôbec nás to neurobí šťastnejšími. Alebo sa môže stať, že sme do behania až príliš horliví. Hneď na začiatok si dáme latku zdolať aspoň 10 km za deň  a na druhé ráno nás bolí celý človek. Potom nadávame a chceme hodiť flintu do žita.  To však nemá žiaden zmysel. Chyby zvyknú bolieť, no ak sa z nich nepoučíme, bolesť bola márna. Všetci ľudia robia chyby, a keby ich nerobili, nikdy by sa ničomu nenaučili a ani trochu by nezmúdreli. Nejde o to nebehať a tak nemať svalovicu. Ide o to prispôsobiť dĺžku trate svojim možnostiam a pravidelným cvičením túto trať prekonávať. Tí odvážnejší, ktorí majú radi výzvy a nepoloží ich ani bolesť majú vyhraté. Pri behu, ak sme doteraz túto aktivitu nepraktizovali, môžeme očakávať, že sa bolesť vyskytne, aj keď začneme s menšou traťou. No bolesť znamená, že sa niečo formuje - svaly. A čím viac svaly posilňujeme, tým sú pevnejšie.

Ale pozor. Ak sa začnú črtať, netreba s behaním prestať. Práve naopak. Prichádza fáza, kedy treba zbystriť a zamerať sa na ich posilňovanie a udržiavanie. A udržať si formu je asi najnáročnejšie. Môžu prísť povinnosti, ktoré nám zaberú viac času a my už na behanie nebudeme mať čas. Alebo sa môžeme zraniť a na chvíľu s behaním prestať. Dôležité je uvedomiť si, čo nám beh dal a nezanevrieť na neho. Pretože „len v okamihoch, keď si v srdci uvedomujeme svoje poklady, môžeme povedať, že sme nažive".

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Čo by nasledovalo, ak by súd rozpustil Kotlebovu ĽSNS?

Poslanci ĽSNS by o svoj mandát neprišli. Ich stranícka kasa by sa však zrejme vyprázdnila

KOMENTÁRE

Kotlebovci nosia fašistické relikvie do parlamentu

Parlamentný preukaz nezakryje extrémistickú slamu.

DOMOV

Generálny prokurátor navrhol zrušiť Kotlebovu stranu

Najvyšší súd obdržal podnet na rozpustenie ĽSNS.


Už ste čítali?