O utierke a leštení zrkadla...alebo aj nie

Autor: Kornélia Liščinská | 7.9.2013 o 15:00 | Karma článku: 4,52 | Prečítané:  294x

Dnes som, klasicky ako v sobotu, upratovala. Poznáte to. Urobiť postele, vyprášiť poťahy, deky, utrieť prach, povysávať, zmyť podlahy....a vyleštiť zrkadlá. Jedno mi dalo poriadne zabrať. To, do ktorého sa pozerám najčastejšie, v mojej izbe.

Usilovne som sa snažila zotrieť každú šmuhu, aby bolo bezchybné. No čím viac som sa snažila šmuhy vyleštiť, tým viac sa ich robilo a tým viac som bola zúfalá. Tak som si na chvíľu predeň sadla a rozmýšľala, kde robím chybu. Napadlo mi, vziať si inú utierku a skúsiť to odznova. Viete, akú myslím. Takú, čo ukazujú aj v reklame, že nerobí šmuhy a leštiť zrkadlá je odrazu zábava...tuším sa jej hovorí švédska. Takže mi napadlo, skúsiť zrkadlo vyleštiť ňou. Ale nakoľko som tvrdohlavá, povedala som si, že to pôjde aj s pôvodnou utierkou (predtým to bolo nejaké tričko, z ktorého som vyrástla). A tak som sa dala do leštenia znova. Už menej horlivo. Šmuhy som nedrhla, ale zľahka roztierala do strán, kým sa úplne nestratili a zrkadlo ostalo krásne čisté. Zabralo mi to síce viac času, no nakoniec som bola na seba hrdá. Vyšlo mi z toho, že všetko sa dá, ak sa chce. A že netreba vždy siahnuť po inej utierke, ale skúsiť sa zamyslieť nad sebou, kde robíme chybu. Pretože veci sami nič nespravia. Až v rukách ľudí sa z nich stáva nástroj. A kto vie s nástrojom pracovať môže sa tešiť dobre odvedenej práci.

No a keďže skoro vo všetkom hľadám súvislosti, premietla som si túto skúsenosť s utierkou do ľudského vzťahu. Utierka je naša blízka osoba, ktorú máme radi. Niekto, kto nám pomáha vyriešiť naše problémy. Ale s nesprávnym prístupom k tejto osobe problém nevyriešime, iba ho prehĺbime, poprípade narobíme ďalšie. Vtedy sa zamyslíme, či by nebolo dobré siahnuť po inej utierke. Takej, ktorá má všetky predpoklady lepšie splniť naše požiadavky. No treba si uvedomiť, že také utierky sú čisto marketingová záležitosť a VŽDY sa na trhu objavia novšie, s lepšími vlastnosťami a vždy pripravené vyriešiť naše problémy. Preto pri tejto myšlienke netreba zastať, ale rozmýšľať ďalej. Zamyslieť sa, či náhodou nebude chyba v nás, v našom prístupe a skúsiť to odznova so starou utierkou, ktorá nám už toľkokrát dobre poslúžila. Lebo ak sa rozhodneme pre novú utierku, s najväčšou pravdepodobnosťou začne aj ona (našim prístupom) robiť šmuhy a viete čo  bude nasledovať potom? Ďalšia a ďalšia nová utierka. A pri nejakej siedmej si zopár šťastlivcov uvedomí, že chyba asi bude inde ako v utierke a potom si spomenú na tú pôvodnú, ktorá môže medzitým v iných rukách odvádzať skvelú prácu...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: Rusi majú vynikajúcu techniku. Všetko však závisí aj od politiky

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac.

DOMOV

Minister Gajdoš nepriznal takmer polovicu svojho príjmu

Minister obrany v majetkovom priznaní nespomenul výsluhový dôchodok.


Už ste čítali?