The thin line between love and hate

Autor: Kornélia Liščinská | 23.4.2014 o 18:37 | (upravené 23.4.2014 o 22:14) Karma článku: 6,29 | Prečítané:  268x

Keď som nastupovala do prvého ročníka na vysokej škole, skoro na každom predmete sa nás pýtali, prečo sme si vybrali náš odbor. Väčšina odpovedí bola podobná. Pretože milujem slovenčinu a literatúru a prácu s písaným či hovoreným slovom. Potom však prišli hodiny ortoepie a ortografie, fonetiky a fonológie, morfológie, syntaxe, lexikológie, štylistiky a rétoriky a naše "milujem slovenčinu" za zmenilo na "nenávidím slovenčinu."

Prečo? Lebo dovtedy sme si mysleli, akí sme úžasní v písaní slohov a diktátov, no s nástupom na vysokú školu sa latka posunula a my sme zrazu zistili, že nám vedomosti zo strednej školy nestačia. Bolo treba naučiť sa o problematike viac. Ísť do hĺbky. Študovať s porozumením. Namiesto otázky  načo sa to mám učiť, keď si to môžem hocikedy pozrieť v knihe, sme si mali povedať, načo budem otvárať knihu, keď to už dávno viem.

Po rokoch človek zmení pohľad na vec, či už si to chce alebo nechce pripustiť. Možno tým, že je starší sa u neho prejaví viac rozumu a povie si, že už pred rokmi to mohlo vyzerať inak, keby...

Medzi láskou a nenávisťou je teda naozaj tenká čiara. So vzťahom je to ako s vysokou školou. Vstúpim doň lebo niekoho milujem, no rokmi zistím, že dotyčnú osobu nenávidím. Prečo? Lebo dovtedy som s tým človekom trávil iba toľko času koľko sa mi hodilo a vtedy, keď sa mi to hodilo. Lebo dovtedy bol pre nás tým najúžasnejším a hoci mal svoje chyby, neboli sme s ním tak často, aby nám to začalo prekážať. No keď už sme tomu človeku povedali milujem ťa aj pred Bohom, latka sa posunula vyššie. Objem učiva zo strednej školy nestačil na zvládanie 24 hodinovej záťaže zvanej spolunažívanie. Bolo treba naučiť sa viac. Študovať človeka ďalej. Nie iba vtedy, keď sme o neho prejavovali záujem, ale najmä potom, čo sa nám navždy odovzdal. Učiť sa niečo navyše je oveľa ťažšie ako učiť sa niečo nové. Vedieť napísať ortograficky správny text, analyzovať ho zo štylistického, syntaktického a morfologického hľadiska, uplatňujúc pritom pravidlá správnej ortoepie je síce náročné sa naučiť, no pocit, že niečo milujem aj po štyroch rokoch stojí za to. Nestačí čerpať iba z jedného zdroja. Treba hľadať, porovnávať, analyzovať...milovať, počúvať, odpúšťať, chápať, ustúpiť, nechať si poradiť. . .

Lebo doktorát sa dá dosiahnuť aj v láske.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Armádny generál: Rusi majú vynikajúcu techniku. Všetko však závisí aj od politiky

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac.

DOMOV

Minister Gajdoš nepriznal takmer polovicu svojho príjmu

Minister obrany v majetkovom priznaní nespomenul výsluhový dôchodok.


Už ste čítali?